Váltás akadálymentes nézetre

Figyeljünk a fényvédelemre!

Az utóbbi évtizedekben egyre több egészségügyi probléma származik a napfénynek való tartós kitettségből, aminek az a magyarázata, hogy a légkört védő ózonköpeny sérülése miatt módosult a földfelszínre – és így az emberi bőrre – jutó napfény mennyisége és minősége.

A napból érkező sugárzások egyike az ultraibolya sugárzás (UV), melynek több fajtája van: a nagy hullámhosszú UV-A, a közepes hullámhosszú UV-B és a kis hullámhosszú UV-C. Ezek a különböző napszakokban más és más mennyiségben érik a bőrfelszínt. A bőr a saját védelmére a barnulást előidéző melanint termel. Ha a napból beérkező sugárdózis nagyobb, mint amennyitől a bőr még meg tudja védeni magát, bekövetkezik a leégés.

A szemre és a bőrre leginkább az UV-B és az UV-C gyakorol káros hatást. A nap elleni védelem nemcsak a nyári hónapokban fontos, hanem például síelés során is leéghet az ember, mivel a fehér havas felületek visszaverik a napfényt.

A napégés szövődménye lehet rövid távon a hőguta, hosszú távon, különösen gyakori leégések esetén pedig egyes bőrdaganatok kialakulása. Emellett az életük során túl sokat napozók, szoláriumozók bőre lényegesen hamarabban mutatja az öregedés jeleit is a bőr csökkent rugalmassága, illetve a korai ráncosodás miatt.

A napsugárzáshoz tanácsos fokozatosan hozzászoktatni a bőrt, hogy elég időt kapjon a védelmet biztosító melanin termelésére. Mindenféleképpen ajánlott a fényvédő szereket, krémek használata. Ezen kívül érdemes beszerezni UV-védelemmel ellátott napszemüveget is, a szem védelme érdekében.

Gyermekek és idős, legyengült emberek számára különösen fontos a kalap vagy sapka és a jól szellőző ruházat viselése.

Nyári időszakban kifejezetten ajánlott minden korosztály számára a napvédő krémek alkalmazása a napégés megelőzésére. Ezeket a krémeket bőrérzékenységnek megfelelően szükséges használni.

A fényvédő szerek SPF (Sun Protection Factor) értéke azt adja meg, hogy az adott termék használatával mennyi időt lehet a napon tölteni. A bőr egyénenként változó mértékben, átlagosan 10-20 percig véd a leégéstől. A fényvédő szerek segítségével ez a napon tölthető idő meghosszabbítható.

A fényvédő készítmények SPF értékéből megbecsülhető, hogy az adott termék használatával mennyi időt lehet a napon tölteni a saját bőrvédelem függvényében: saját bőr égés elleni védelme a napon (perc) x SPF érték = leégés nélkül a napon tölthető idő.

Ha például a bőr 10 perc napon tartózkodás után égne le naptej nélkül, akkor egy 15 SPF-es krémmel összesen 150 percig lehet a napon tartózkodni a leégés komolyabb veszélye nélkül. A gyakorlatban azonban ennél gyakrabban érdemes bekenni magunkat, illetve világos, érzékeny bőr esetén ajánlott magasabb faktorszámú fényvédőt használni. Fontos, hogy megfelelő vastagságban, 1-2 óránként alkalmazzuk a fényvédő szereket. Első felkenés vagy befújás után min. 20 percet kell várni arra, hogy a hatóanyag a bőrben felszívódhasson és védelmet nyújthasson.

Amennyiben először próbál ki egy terméket, érdemes kis bőrfelületen bőrtesztet végezni, nehogy allergiás reakciót vagy irritációt váltson ki a készítmény.

Forrás:
Nemzeti Népegészségügyi Központ – Egészségvonal:
https://egeszsegvonal.gov.hu/n-ny/1477-napeges-es-fenyvedelem.html?highlight=WyJ1diIsInN1Z1x1MDBlMXJ6XHUwMGUxcyIsInV2IHN1Z1x1MDBlMXJ6XHUwMGUxcyJd